Bolące kolano? … czyli akcje z outsiderami_kami i nie tylko.
Wydarzenia w ramach działania:
DISCO PARTIZANI / spotkanie z Maciejem Olszewskim
20.11.2020 / 18:00
Maciej Olszewski mieszka w Poznaniu. Tworzy obiekty i instalacje świetlne. Ukończył zasadniczą szkołę zawodową ze specjalizacją ślusarz narzędziowy. Pracuje w Spółdzielni Inwalidów Metalowiec w Poznaniu. Od 2000 roku zajmuje się tworzeniem obiektów, które łączą jego fascynację oprawą świetlną imprez techno i majsterkowaniem w swoim magicznym „Zsypie”. Jego prace to bezpośrednie hołdy w stronę holenderskiego DJ-a i producenta muzyki trance Armina van Buurena i DJ-a Tiesto. Tworzy soundsystemy tak jak obiekt „Diskowóz”. Większość prac Olszewskiego nie ma jednak funkcji użytkowej – to kompozycje świetlne tworzone w duchu DIY, z użyciem odpadów przemysłowych elementów. Ostatnio Maciej tworzy gongi do relaksacji. Artysta związany z Fundacją Lue Lu. https://luelu.pl/maciej-olszewski/
Zapraszamy was do udziału w transmisji online ze zsypu Macieja. Będzie impreza!
Nie wahaj się przed bitwą ze strażnikami i więźniami / spotkanie z Kamilem Kurzawą
27.11.2020 / 19:00
Kamil Kurzawa mieszka we Wrocławiu. Tworzy obiekty/księgi- jako zbiór multiplikacji wielu form ewolucji superbohaterów: komórczaków, wodzów, władców pojazdów, wojowników. Reżyseruje też animacje z serii TWSE (The Weirdest Show Ever) – są to fantastyczne misje bohaterów, postaci zapożyczonych z seriali, komiksów, mangi: minotaurów, królów, obrońców, najeźdźców. Artysta związany z Fundacją Lue Lu.
https://luelu.pl/kamil-kurzawa/
“Podczas ataku komunistów na akademię magii doszło do zniszczenia 2 srebrnych kryształków i ich odłamki rozsypały się po całym kosmosie. Jeden z nich trafił do więzienia dla „dzikich” transformerów pilnowanego przez frakcje Strażników. Siedzą tam różne grupy transformerów, które mają ze sobą różne relacje. Teraz po odłamek do przestrzeni więziennej przyleciały rywalizujące ze sobą w wyścigu o odłamki floty komunistów i przymierza. Każda z nich nie zawaha się przed bitwą ze strażnikami i więźniami. Do tego część więźniów zaplanowała ucieczkę, a pozostali postanowili, że albo im przeszkadza, albo uciekną przy okazji, w trakcie bitwy o odłamek.
Cała bitwa rozegra się na zbudowanej przeze mnie szachownicy, z wykorzystaniem zbudowanych przeze mnie figur.”
Zapraszamy was do udziału w transmisji online i grze z Kamilem, w wymyślonej przez niego rzeczywistości.
Skórowanie kabli /filmowe spotkanie z Aleksandrem Kiencem
4.12.2020 / 19:00
Aleksander Kienc mieszka we Wrocławiu. Pisze wiersze i scenariusze, rysuje, ale przede wszystkim tworzy biżuterię z drutów miedzianych z odzyskanych, znalezionych bądź kupionych za bezcen kabli. Biżuteria ta jest prosta w formie, nowoczesna i niepowtarzalna. Artysta związany z Fundacją Lue Lu.
Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego z pracowni Olka. Premiera jest zaplanowana na 4.12.2020, godz. 19:00.
Strawa duchowa / spotkanie z Małgorzatą Rel
11.12.2020 / 18:00
Małgorzata Rel wiecznie studiuje. Ukończyła m.in. bibliotekoznawstwo,sztukę, pedagogikę. Obecnie robi doktorat z filozofii religii na Uniwersytecie Opolskim. Od lat pracuje i towarzyszy osobom z niepełnosprawnościami. Jej działanie jest wszechstronne. Raz jest muzą, raz przewodniczką, czasami powierniczką sekretów, a kiedy indziej po prostu jest. To działa w dwie strony.
Zapraszamy na spotkanie na platformie zoom z Małgorzatą i jej strawą duchową. Link zostanie podany kilka dni przed wydarzeniem.
W spotkaniu wezmą udział Małgorzata Szaefer oraz Paulina Piórkowska z Fundacji Lue Lu.
Bez live streamu / spotkanie z Małgorzatą Szaefer
17.12.2020 / 18:00
Będzie mowa o tych, dla których sytuacja odosobnienia, izolacji od świata zewnętrznego jest stanem naturalnym. O samotnych gestach, które nie szukają potwierdzenia i nie domagają się transmisji, „live steam”. Życie prawdziwych outsiderów dzieje się w nich samych, wynika z biocentrycznego zespolenia ze światem, ich wizji i lęków. Będzie o katastrofach, apokalipsie, barwach ochronnych i systemach mocy. Wszystko w pakiecie pojedynczych systemów bo zgodnie z totalnym clou każdy outsider art jest ruchem artystycznym składającym się z jednej osoby (za John Maizels).
Niech twoja szklanka będzie pełna/ spotkania relaksacyjne z Beatą Ziemowską
12/19.12.2010 / 18:00
By móc dbać o innych, trzeba zadbać o siebie, bo tylko dysponując nadwyżką możemy się dzielić. Dlatego warto znaleźć czas, by nauczyć się prostych sposobów na wzmocnienie zdrowia i dobre gospodarowanie energią. Podczas dwóch spotkań będziemy praktykować ćwiczenia proste na poziomie fizycznym, jednak wymagające skupienia i koncentracji. W dbaniu o siebie ważne jest słuchanie swojego ciała, dobre uziemienie i świadomy oddech. Ważny jest ruch ale i odpoczynek. Czasem potrzebne jest wprowadzenie korzystnych zmian w diecie i codziennych nawykach, a zawsze- budowanie radości i spokoju w sobie. Dbanie o wszystko, co pozwoli otulić życzliwym wsparciem zarówno siebie jak i swoich najbliższych. Praktykę zakończy prowadzona relaksacja.
Spotkania są dedykowane rodzicom, opiekun(k)om, asysten(t)kom osób z niepełnosprawnościami. Spotkania odbędą się na platformie zoom, link zostanie zostanie podany kilka dni przed wydarzeniem.
Beata Ziemowska praktykuję jogę od kilkunastu lat, od kilku prowadzi zajęcia, obecnie w czterech poznańskich szkołach i indywidualne. Według niej jogiczna droga uczy cierpliwości i akceptacji. Kiedy odpuszczamy walkę i oczekiwania, znajdujemy radość i pokój – w ruchu i zatrzymaniu, w oddechu, który prowadzi do mądrości ukrytej w ciele. Kurs nauczycielski odbyła w Stowarzyszeniu Jogi Akademickiej u prof. Janusza Szopy. Uczestniczyła w zajęciach i warsztatach z wieloma nauczycielami w Polsce, za granicą i uczę się dalej! Jej osobista praktyka to zarówno ćwiczenia dynamiczne jak i spokojne, a także medytacja. Ma troje dorosłych dzieci i dwóch wnuków. Odpoczywa i czerpię siły na łonie Natury.
W ramach projektu zostanie także utworzona platforma online dedykowana rodzicom, opiekun(k)om, asysten(t)kom osób z niepełnosprawnościami, o czym więcej niebawem.
Znaki projektu, identyfikacja wizualna Daniel Stachowski.
Daniel Stachowski – Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tworzy rysunki, obrazy, obiekty, pisze opowiadania. Interesuje się historią, archeologią, parapsychologią, ufologią, fotografią, muzyką, ekologią lotniczą i morską, architekturą /szczególnie fortyfikacjami/, techniką wojskową oraz historią najnowszą. Jest doskonałym komentatorem naszej rzeczywistości politycznej, ekonomicznej i społecznej. W czasie pandemii zaczął tworzyć wnikliwe prace, które są świadectwem oporu wobec choroby, nietolerancji, przemocy władzy.
Komentarz artysty: „Sztuka musi być niezależna, musi pokazywać to, co jest – nie ważne jakie zdanie mieliby decydenci polityczni czy religijni (…). Może to boli, ale na tym polega sztuka – ma zmuszać do myślenia. (…) Moje dzieła pokazują otaczającą nas rzeczywistość w krzywym zwierciadle, gdzie nie ma tematów tabu, bo > Świętości nie szargane umierają z nudów <, jak; fanatyzm religijny, zacofanie, nieudolne rządy, zbędny patos i cena jaką społeczeństwo płaci za zaufanie politykom (…).”
Wystawy: „Historia inaczej” w Galerii ArtBrut we Wrocławiu, /2015/, „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w MSN w Warszawie /2016/, „Daniel Stachowski. Polska płonie” w ramach projektu „Czarna Bandera / outsider art” w Galerii TAK w Poznaniu /2016/, „Nie jestem Psem”, Muzeum Śląskie, Katowice /2017/.
Jego prace są głosem politycznej wrażliwości, lęku i próby poradzenia sobie z zastaną rzeczywistością. Outsider prowokuje, szydzi, ironizuje, karmi się historią, faktami. Rozkminia rzeczywistość polityczną, społeczną, ekonomiczną, w której przyszło mu żyć. Za powłoką szyderstwa ukryta jest tęsknota za dobrem i poszukiwaniem źródła zła.
Kuratorkami projektu są Małgoś Szaefer i Paulina Piórkowska.
Małgorzata Szaefer – prezeska Fundacji Lue Lu / Brut Now, członkini zarządu European Outsider Art Association. Od lat zainteresowana niszą kulturową.
Kuratorka, badaczka art. brut / outsider art/ brut now, animatorka kultury, autorka publikacji, konferencji, wykładów, projektów badawczych.
W brut arcie śledzi głównie eco anarcho feministyczne działania, antysystemowe strategie przetrwania, biocentryczne myśli, w których kanały życia, natury i sztuki spajają się naturalnie w jedność. Zafascynowana spirytualistycznymi, mediumicznymi, alchemicznymi systemami, podróżami w czasie i przestrzeni, spojeniem mikro i makrokosmosu.
Kuratorka wystaw uznanych outsiderów m.in: John Urho Kempa, Zdenka Koska, Lubosa Plnyego, Miroslava Tichyego, Daniela Johnstona, Jeroena Hollandera i wielu innych.
Promuje polskich outsiderów m.in. w ramach Outsider Art Fair w Paryżu, Supermarket Independent Art Fair w Sztokholmie.Organizowała pierwsze wystawy polskich outsiderów w art)&(marges museum w Brukseli i Creation Franche Museum w Begles we Francji.Współpracowała przy wystawie „Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie .
W 2019 roku stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za międzynarodowy projekt „Atom Wszechświata/ brut now”.
Paulina Piórkowska – działa jako artystka, animatorka kultury, aktywistka, organizatorka wydarzeń edukacyjnych oraz artystycznych.
W latach 2017-2020 współpracowała z Galerią TAK w Poznaniu, jako koordynatorka projektów, animatorka warsztatów dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. Od 2017 roku współpracuje z Blokami Animacji, które w ramach Lata z Estradą organizuje letnie działania animacyjne, m.in. Osiedlowy Namiot Kultury, warsztaty filmowe w Klubie Seniora Korona, fotograficzne Osiedlowe Foto-Akcje, Totemy Osiedlowe. W 2019 roku współprowadziła warsztaty filmowe dla Młodzieżowej Grupy Antydyskryminacyjnej w ramach projektu Tęczowego Poznania.
Brała udział w wielu wystawach oraz festiwalach. Pracowała jako asystentka osób z niepełnosprawnościami w Centrum Usług Doradczych. Od 2020 jest członkinią Grupy Animacji Społecznej Rezerwat, gdzie pracuje jako streetworkerka z dziećmi romskimi oraz pracuje w szkole podstawowej jako asystentka edukacji romskiej.
Współpracuje z Fundacją Lue Lu / Brut Now.