Bolące kolano? … czyli akcje z outsiderami_kami i nie tylko.

Projekt jest realizowany od września do grudnia 2020-tego roku dzięki nagrodzie przyznanej przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska! #bardzomłodakultura
Outsider art to termin stworzony przez brytyjskiego krytyka sztuki Rogera Cardinala w 1972 roku, który miał być synonimem francuskiej nazwy art brut. Ostatecznie termin ten swoim zasięgiem objął o wiele szerszy zakres artystycznej aktywności, w tym wiele zbliżonych fenomenów w sztuce. Typowe outsiderki i outsiderzy-tak jak w definicji art brut Jeana Dubuffeta-nie mają w ogóle kontaktu z głównym światem sztuki lub jest on bardzo znikomy, a w wielu przypadkach ich prace są odkrywane dopiero po ich śmierci. Często outsider art odnosi się do ekstremalnych stanów umysłu i niekonwencjonalnych idei. Obecnie termin funkcjonuje na określenie działań poza oficjalnym obiegiem galeryjnym i muzealnym. To zbyt pojemne pojęcie wywołuje sprzeciw badaczy, którzy poszukują nowego nazewnictwa. My posłujemy się Brut Now. Nie piszemy, z jakimi niepełnosprawnościami zmagają się artyści_tki, osoby zaangażowane w projekt, aby oduczyć społeczeństwo od sformułowań „sztuka osób z niepełnosprawnościami”, a poza tym slogan Jeana Dubuffeta „nie ma sztuki osób z niepełnosprawnością tak jak nie ma sztuki osób z chorym kolanem” – twórcy pojęcia art brut – powinien także w Polsce znaleźć zastosowanie. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” oraz Urzędu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wydarzenia w ramach działania:

DISCO PARTIZANI / spotkanie z Maciejem Olszewskim
20.11.2020 / 18:00

Maciej Olszewski mieszka w Poznaniu. Tworzy obiekty i instalacje świetlne. Ukończył zasadniczą szkołę zawodową ze specjalizacją ślusarz narzędziowy. Pracuje w Spółdzielni Inwalidów Metalowiec w Poznaniu. Od 2000 roku zajmuje się tworzeniem obiektów, które łączą jego fascynację oprawą świetlną imprez techno i majsterkowaniem w swoim magicznym „Zsypie”. Jego prace to bezpośrednie hołdy w stronę holenderskiego DJ-a i producenta muzyki trance Armina van Buurena i DJ-a Tiesto. Tworzy soundsystemy tak jak obiekt „Diskowóz”. Większość prac Olszewskiego nie ma jednak funkcji użytkowej – to kompozycje świetlne tworzone w duchu DIY, z użyciem odpadów przemysłowych elementów. Ostatnio Maciej tworzy gongi do relaksacji. Artysta związany z Fundacją Lue Lu. https://luelu.pl/maciej-olszewski/
Zapraszamy was do udziału w transmisji online ze zsypu Macieja. Będzie impreza!

Nie wahaj się przed bitwą ze strażnikami i więźniami / spotkanie z Kamilem Kurzawą
27.11.2020 / 19:00

Kamil Kurzawa mieszka we Wrocławiu. Tworzy obiekty/księgi- jako zbiór multiplikacji wielu form ewolucji superbohaterów: komórczaków, wodzów, władców pojazdów, wojowników. Reżyseruje też animacje z serii TWSE (The Weirdest Show Ever) – są to fantastyczne misje bohaterów, postaci zapożyczonych z seriali, komiksów, mangi: minotaurów, królów, obrońców, najeźdźców. Artysta związany z Fundacją Lue Lu.
https://luelu.pl/kamil-kurzawa/

“​Podczas ataku komunistów na akademię magii doszło do zniszczenia 2 srebrnych kryształków i ich odłamki rozsypały się po całym kosmosie. Jeden z nich trafił do więzienia dla „dzikich​” transformerów pilnowanego przez frakcje Strażników. Siedzą tam różne grupy transformerów, które mają ze sobą różne relacje. Teraz po odłamek do przestrzeni więziennej przyleciały rywalizujące ze sobą w wyścigu o odłamki floty komunistów i przymierza. Każda z nich nie zawaha się przed bitwą ze strażnikami i więźniami. Do tego część więźniów zaplanowała ucieczkę, a pozostali postanowili, że albo im przeszkadza, albo uciekną przy okazji, w trakcie bitwy o odłamek.
Cała bitwa rozegra się na zbudowanej przeze mnie szachownicy, z wykorzystaniem zbudowanych przeze mnie figur.”
Zapraszamy was do udziału w transmisji online i grze z Kamilem, w wymyślonej przez niego rzeczywistości.

Skórowanie kabli /filmowe spotkanie z Aleksandrem Kiencem
4.12.2020 / 19:00

Aleksander Kienc mieszka we Wrocławiu. Pisze wiersze i scenariusze, rysuje, ale przede wszystkim tworzy biżuterię z drutów miedzianych z odzyskanych, znalezionych bądź kupionych za bezcen kabli. Biżuteria ta jest prosta w formie, nowoczesna i niepowtarzalna. Artysta związany z Fundacją Lue Lu.
Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego z pracowni Olka. Premiera jest zaplanowana na 4.12.2020, godz. 19:00.

Strawa duchowa / spotkanie z Małgorzatą Rel
11.12.2020 / 18:00

Małgorzata Rel wiecznie studiuje. Ukończyła m.in. bibliotekoznawstwo,sztukę, pedagogikę. Obecnie robi doktorat z filozofii religii na Uniwersytecie Opolskim. Od lat pracuje i towarzyszy osobom z niepełnosprawnościami. Jej działanie jest wszechstronne. Raz jest muzą, raz przewodniczką, czasami powierniczką sekretów, a kiedy indziej po prostu jest. To działa w dwie strony.
Zapraszamy na spotkanie na platformie zoom z Małgorzatą i jej strawą duchową. Link zostanie podany kilka dni przed wydarzeniem.
W spotkaniu wezmą udział Małgorzata Szaefer oraz Paulina Piórkowska z Fundacji Lue Lu.

Bez live streamu / spotkanie z Małgorzatą Szaefer
17.12.2020 / 18:00

Będzie mowa o tych, dla których sytuacja odosobnienia, izolacji od świata zewnętrznego jest stanem naturalnym. O samotnych gestach, które nie szukają potwierdzenia i nie domagają się transmisji, „live steam”. Życie prawdziwych outsiderów dzieje się w nich samych, wynika z biocentrycznego zespolenia ze światem, ich wizji i lęków. Będzie o katastrofach, apokalipsie, barwach ochronnych i systemach mocy. Wszystko w pakiecie pojedynczych systemów bo zgodnie z totalnym clou każdy outsider art jest ruchem artystycznym składającym się z jednej osoby (za John Maizels).

Niech twoja szklanka będzie pełna/ spotkania relaksacyjne z Beatą Ziemowską
12/19.12.2010 / 18:00

By móc dbać o innych, trzeba zadbać o siebie, bo tylko dysponując nadwyżką możemy się dzielić. Dlatego warto znaleźć czas, by nauczyć się prostych sposobów na wzmocnienie zdrowia i dobre gospodarowanie energią. Podczas dwóch spotkań będziemy praktykować ćwiczenia proste na poziomie fizycznym, jednak wymagające skupienia i koncentracji. W dbaniu o siebie ważne jest słuchanie swojego ciała, dobre uziemienie i świadomy oddech. Ważny jest ruch ale i odpoczynek. Czasem potrzebne jest wprowadzenie korzystnych zmian w diecie i codziennych nawykach, a zawsze- budowanie radości i spokoju w sobie. Dbanie o wszystko, co pozwoli otulić życzliwym wsparciem zarówno siebie jak i swoich najbliższych. Praktykę zakończy prowadzona relaksacja.
Spotkania są dedykowane rodzicom, opiekun(k)om, asysten(t)kom osób z niepełnosprawnościami. Spotkania odbędą się na platformie zoom, link zostanie zostanie podany kilka dni przed wydarzeniem.

Beata Ziemowska praktykuję jogę od kilkunastu lat, od kilku prowadzi zajęcia, obecnie w czterech poznańskich szkołach i indywidualne. Według niej jogiczna droga uczy cierpliwości i akceptacji. Kiedy odpuszczamy walkę i oczekiwania, znajdujemy radość i pokój – w ruchu i zatrzymaniu, w oddechu, który prowadzi do mądrości ukrytej w ciele. Kurs nauczycielski odbyła w Stowarzyszeniu Jogi Akademickiej u prof. Janusza Szopy. Uczestniczyła w zajęciach i warsztatach z wieloma nauczycielami w Polsce, za granicą i uczę się dalej! Jej osobista praktyka to zarówno ćwiczenia dynamiczne jak i spokojne, a także medytacja. Ma troje dorosłych dzieci i dwóch wnuków. Odpoczywa i czerpię siły na łonie Natury.

 

 

W ramach projektu zostanie także utworzona platforma online dedykowana rodzicom, opiekun(k)om, asysten(t)kom osób z niepełnosprawnościami, o czym więcej niebawem.

Znaki projektu, identyfikacja wizualna Daniel Stachowski.

Daniel Stachowski – Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tworzy rysunki, obrazy, obiekty, pisze opowiadania. Interesuje się historią, archeologią, parapsychologią, ufologią, fotografią, muzyką, ekologią lotniczą i morską, architekturą /szczególnie fortyfikacjami/, techniką wojskową oraz historią najnowszą. Jest doskonałym komentatorem naszej rzeczywistości politycznej, ekonomicznej i społecznej. W czasie pandemii zaczął tworzyć wnikliwe prace, które są świadectwem oporu wobec choroby, nietolerancji, przemocy władzy.
Komentarz artysty: „Sztuka musi być niezależna, musi pokazywać to, co jest – nie ważne jakie zdanie mieliby decydenci polityczni czy religijni (…). Może to boli, ale na tym polega sztuka – ma zmuszać do myślenia. (…) Moje dzieła pokazują otaczającą nas rzeczywistość w krzywym zwierciadle, gdzie nie ma tematów tabu, bo > Świętości nie szargane umierają z nudów <, jak; fanatyzm religijny, zacofanie, nieudolne rządy, zbędny patos i cena jaką społeczeństwo płaci za zaufanie politykom (…).”

Wystawy: „Historia inaczej” w Galerii ArtBrut we Wrocławiu, /2015/, „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w MSN w Warszawie /2016/, „Daniel Stachowski. Polska płonie” w ramach projektu „Czarna Bandera / outsider art” w Galerii TAK w Poznaniu /2016/, „Nie jestem Psem”, Muzeum Śląskie, Katowice /2017/.

Jego prace są głosem politycznej wrażliwości, lęku i próby poradzenia sobie z zastaną rzeczywistością. Outsider prowokuje, szydzi, ironizuje, karmi się historią, faktami. Rozkminia rzeczywistość polityczną, społeczną, ekonomiczną, w której przyszło mu żyć. Za powłoką szyderstwa ukryta jest tęsknota za dobrem i poszukiwaniem źródła zła.

Kuratorkami projektu są Małgoś Szaefer i Paulina Piórkowska.

Małgorzata Szaefer – prezeska Fundacji Lue Lu / Brut Now, członkini zarządu European Outsider Art Association. Od lat zainteresowana niszą kulturową.
Kuratorka, badaczka art. brut / outsider art/ brut now, animatorka kultury, autorka publikacji, konferencji, wykładów, projektów badawczych.
W brut arcie śledzi głównie eco anarcho feministyczne działania, antysystemowe strategie przetrwania, biocentryczne myśli, w których kanały życia, natury i sztuki spajają się naturalnie w jedność. Zafascynowana spirytualistycznymi, mediumicznymi, alchemicznymi systemami, podróżami w czasie i przestrzeni, spojeniem mikro i makrokosmosu.
Kuratorka wystaw uznanych outsiderów m.in: John Urho Kempa, Zdenka Koska, Lubosa Plnyego, Miroslava Tichyego, Daniela Johnstona, Jeroena Hollandera i wielu innych.
Promuje polskich outsiderów m.in. w ramach Outsider Art Fair w Paryżu, Supermarket Independent Art Fair w Sztokholmie.Organizowała pierwsze wystawy polskich outsiderów w art)&(marges museum w Brukseli i Creation Franche Museum w Begles we Francji.Współpracowała przy wystawie „Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie .
W 2019 roku stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za międzynarodowy projekt „Atom Wszechświata/ brut now”.

Paulina Piórkowska – działa jako artystka, animatorka kultury, aktywistka, organizatorka wydarzeń edukacyjnych oraz artystycznych.
W latach 2017-2020 współpracowała z Galerią TAK w Poznaniu, jako koordynatorka projektów, animatorka warsztatów dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. Od 2017 roku współpracuje z Blokami Animacji, które w ramach Lata z Estradą organizuje letnie działania animacyjne, m.in. Osiedlowy Namiot Kultury, warsztaty filmowe w Klubie Seniora Korona, fotograficzne Osiedlowe Foto-Akcje, Totemy Osiedlowe. W 2019 roku współprowadziła warsztaty filmowe dla Młodzieżowej Grupy Antydyskryminacyjnej w ramach projektu Tęczowego Poznania.
Brała udział w wielu wystawach oraz festiwalach. Pracowała jako asystentka osób z niepełnosprawnościami w Centrum Usług Doradczych. Od 2020 jest członkinią Grupy Animacji Społecznej Rezerwat, gdzie pracuje jako streetworkerka z dziećmi romskimi oraz pracuje w szkole podstawowej jako asystentka edukacji romskiej.
Współpracuje z Fundacją Lue Lu / Brut Now.