Daniel Stachowski
Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tworzy rysunki, obrazy, obiekty, pisze opowiadania. Interesuje się historią, archeologią, parapsychologią, ufologią, fotografią, muzyką, ekologią lotniczą i morską, architekturą /szczególnie fortyfikacjami/, techniką wojskową oraz historią najnowszą. Jest doskonałym komentatorem naszej rzeczywistości politycznej, ekonomicznej i społecznej. W czasie pandemii zaczął tworzyć wnikliwe prace, które są świadectwem oporu wobec choroby, nietolerancji, przemocy władzy.
Komentarz artysty: „Sztuka musi być niezależna, musi pokazywać to, co jest – nie ważne jakie zdanie mieliby decydenci polityczni czy religijni (…). Może to boli, ale na tym polega sztuka – ma zmuszać do myślenia. (…) Moje dzieła pokazują otaczającą nas rzeczywistość w krzywym zwierciadle, gdzie nie ma tematów tabu, bo > Świętości nie szargane umierają z nudów <, jak; fanatyzm religijny, zacofanie, nieudolne rządy, zbędny patos i cena jaką społeczeństwo płaci za zaufanie politykom (…).”
Jego prace są głosem politycznej wrażliwości, lęku i próby poradzenia sobie z zastaną rzeczywistością. Outsider prowokuje, szydzi, ironizuje, karmi się historią, faktami. Rozkminia rzeczywistość polityczną, społeczną, ekonomiczną, w której przyszło mu żyć. Za powłoką szyderstwa ukryta jest tęsknota za dobrem i poszukiwaniem źródła zła.
Wystawy: „Historia inaczej” w Galerii ArtBrut we Wrocławiu, /2015/, „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w MSN w Warszawie /2016/, „Daniel Stachowski. Polska płonie” w ramach projektu „Czarna Bandera / outsider art” w Galerii TAK w Poznaniu /2016/, „Nie jestem Psem”, Muzeum Śląskie, Katowice /2017/.