Teksty Galliéni to modlitwy do Świętej Rity, patronki przegranych. Nieczytelne, automatyczne, asemiczne pismo artystka wykorzystuje jako alternatywę dla czytelnego zapisu, formę ochrony, a także sposób na zachowanie tajemnicy treści. Teksty są sposobem na radzenie sobie z problemami psychicznymi. Zapisy powstają także w intencji osób, które proszą Gallieni o wstawiennictwo do św. Ruty. W twórczości outsiderki można odnaleźć także prace powstałe aby zapobiegać konfliktom zbrojnym na świecie.
Tekst tworzy girlandy słów modlitwy, wędrujących swoim rytmem w formie gęsto zapisanych linii wykonanych czarnym lub kolorowym tuszem. Artystka wykorzystuje zarówno luźne kartki papieru i notesy.
Twórczość Jill Galliéni była prezentowana na wystawach zbiorowych w wielu muzeach, takich jak Centre Pompidou w Paryżu, Musée Art & Marges w Brukseli, Institut Français w Nowym Jorku, Musée Bargoin w Clermont-Ferrand we Francji czy Chrystian Berst w Paryżu.
Prace artystki znajdują się w najważniejszych europejskich kolekcjach art brut, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Pompidou), Muzeum LaM (Francja), sztuki brut w Lozannie (Szwajcaria) czy w kolekcji Hannah Rieger (Austria).
Polecacam:
www.artbrut.ch/
www.christianberst