JUSTYNA / NINA MATYSIAK
Artystka /1979/ tworzy wielkoformatowe, wielobarwne rysunki przedstawiające głównie kobiety.

Prace zdradzają fascynację modą, miłość do ciuchów i wszelkich akcesoriów: biżuterii, torebek, butów, naszyjników etc. Ich nieodłącznym elementem są zarówno symboliczne serca, wraz z wpisanym w nie hasłem „lue lu”, jak i autoreferencyjny tekst. Outsiderka w sposób otwarty odnosi się w nim do pragnień, fantazji o miłości i ślubie, porusza temat seksualnego tabu.
W ostatnim okresie zapis słowny bywa coraz bardziej krytyczny wobec własnej sytuacji egzystencjalnej, ujawniając ból i sprzeciw.

Justyna Matysiak to Muza Fundacji Lue Lu / Brut Now.

W języku outsiderki „lue lu” oznacza „I love you” / „kocham cię” i stąd nazwa fundacji.

Prace artsytki były prezentowane m.in. w ramach: Outsider Art Fair w Paryżu, 2018/2019; Independent Art Fair w Sztokholmie, 2018; „Nie jestem już Psem” w Muzeum Śląskim w Katowicach, 2017; „Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2016.

W 2008 roku artystka otrzymała nagrodę główną Grand Prix na Triennale Sztuki INSITA, organizowanym przez Słowacką Galerię Narodową w Bratysławie.

Kolekcje: Creation Franche Museum w Begles, Słowacka Galeria Narodowa w Bratysławie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Ołomuńcu, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach i innych.

Zobacz stronę artystki