Leszek Macak
/1932-1921/

Zmarł nasz wielki Przyjaciel, pasjonat outsider art, kolekcjoner sztuki art brut i sztuki ludowej.

Z zawodu był radcą prawnym, z miłości mecenasem sztuki, założycielem Galerii d’Art Naif w Krakowie /2001/. Stworzył niezwykłą kolekcję outsider art. Wśród uznanych artystów w kolekcji  Leszka Macaka znajdują się prace: Stanisława Zagajewskiego, Marii Wnęk, Edmunda Monsiela,  Henryka Zarskiego (prace outsiderów znajdują się także w Collection de l’Art Brut w Lozannie)

a także wielu innych niezwykłych artystów jak: Edward Sutor, Konrad Kwasek, Edward Cycoń, Tadeusz Głowala, Julian Stręk, Justyna Matysiak, Władysław Grygny.

Leszek Macak został odznaczony „Brązowym Krzyżem Zasłużonych Kulturze  Gloria Artis”

/2013/, odznaką „Honoris Gratia” Prezydenta Miasta Krakowa /2013/, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej /2017/.  Prace ze swojej kolekcji niejednokrotnie przekazywał do kolekcji muzealnych, m.in. Państwowego Muzeum Etnograficznego w  Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach a także wypożyczał na wystawy do wielu instytucji w Polsce i za granicą, m.in. do: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, art)&(marges museum w Brukseli, Creation Franche Museum w Begles/ Bordeaux.