MARCEL BASCOULARD
Uznany za aspołeczną i ekscentryczną postać lokalną, wyrzutka. Tworzył performance, fotografię, poezję i rysunek. /1913-1978/

Zamieszkiwał w opuszczonych chatach ogrodowych, na strychach w Bourges. Swoje ostatnie lata zakończył w Asnières-lès-Bourges w kabinie ciężarówki oferowanej mu przez właściciela złomowiska. Zginął tragicznie, został zamordowany.

Bascoulard często przechadzał się  po mieście  w  kobiecym stroju (w sukniach, które sam szył lub zamawiał na miarę), zabierając ze sobą aparat fotograficzny i prosząc napotkane osoby aby zrobiły mu zdjęcie. W liście wyznał „Jeśli czasami chodzę po okolicy ubrany jak kobieta, to dlatego, że uważam ten strój za bardziej estetyczny”. Z tego powodu był też  przedmiotem wielu aresztowań i raportów policyjnych, na które lubił odpowiadać listownie. Fotografie odsłaniają outsidera zmieniającego się wraz z upływem lat, prawie zawsze z nieodłącznym lustrem w dłoni.

Marcel Bascoulard uczestniczył w tworzeniu własnej romantycznej i tragicznej legendy, karmionej identyfikacją z postacią matki i odrzuceniem sfery domowej. Historia rodziny outsidera była naznaczona wstrząsami po tym, jak jego matka zamordowała jego ojca, gdy Marcel Bascoulard miał dziewiętnaście lat.

Polecam wystawy/publikacje:

https://abcd-artbrut.net/en/

„Les Cahiers dessinés”,  Halle Saint – Pierre, Paryż, 2015

photo | brut,  Collection Bruno Decharme & compagnie. Wspólpraca: Abcd Collection, Paryż;  Rencontres de la photographie, Arles;  American Folk Art Museum in New York. Rencontres de la photographie d’Arles, 2019.; American Folk Art Museum, New York, 2021. 

P. Martinat, F. Pajak, O. Brunet, „Marcel Bascoulard : Dessinateur virtuose, clochard magnifique, femme inventée”, 2014

„Photo Brut Bruno Decharme”, Flammarion-Pere Castor,  2020