PROJEKT: LEJCE PUŚCIŁY
OUTSIDER ART

PROJEKT: LEJCE PUŚCIŁY / OUTSIDER ART

AKCJA 1:1 z outsiderem Danielem Stachowskim, który stworzył znak oraz udostępnił swoje pandemiczne prace do projektu. Kontakt z outsiderem obejmował cała akcję smsową, rozmowy telefoniczne oraz akcję z udziałem Poczty Polskiej, na której artysta wysyłał po raz pierwszy w życiu swoje prace do Fundacji Lue Lu / Brut Now. Znajdziesz je pod hasłem ARTYŚCI.

AKCJA Pandemio-won / animatorka: Paulina Piórkowska

Od lutego spotykamy się w grupie około dziesięcioosobowej za pomocą aplikacji WhatsApp. Od 2017 spotykamy się w ramach warsztatów, od tego roku w ramach działań Fundacji Lue Lu.

Do lutego pracowaliśmy_łyśmy w swoim rytmie, często wychodziliśmy na kawę albo na spacer. Dużo zastawialiśmy_łyśmy się nad kwestią bezsensowych, narzucanych systemowo ograniczeń dla osób z niepełnosprawnościami. Pracując nad wspólnotą i relacją, rozmawiałyśmy także o tym co nas ogranicza i wkurza. Nagle pach. Zaczęła się pandemia. Podjęliśmy_liśmy natychmiastową próbę ratowania własnej skóry, wspólnoty. Zaczęliśmy się spotykać oddolnie, za pomocą aplikacji WhatsApp. Nazwałyśmy nasze działania pandemicznymi dziennikami. Raz w tygodniu analizowaliśmy to, co dzieje się obecnie dookoła nas. Czym jest wirus, jak wygląda, jak zmieni się świat przez przebieg sytuacji. Podczas spotkań powstało wiele form pisemnych, filmów, zdjęć i rysunków. Pandemia trwa w najlepsze, więc i my spotykamy się dalej. Tym razem pod hasłem „Pandemio-won”, bo więcej niż strachu obecnie w nas frustracji. Bardziej od efektów artystycznych zależało nam na przepracowywaniu kwestii dla nas trudnych, problematycznych, w tym momencie często związanych z kwestią izolacji. Tworzymy sieć wsparcia, rozmawiamy, piszemy ze sobą. Każdemu ze spotkań towarzyszyły hasła, które finalnie prowadziły do stworzenia naszego manifestu do świata MANIFEST BRUDKÓW PT. LEJCE NAM PUSZCZAJĄ.


AKCJA Ruch na on_linie / animatorka: Monika Wińczyk

Spotkania posłużyły nam do stworzenia wspólnej choreografii. Każda z osób, do trzonu układu składającego się prostych figur, dokładała swoją sekwencję jednego, bądź kilku ruchów. Nasz wspólny taniec przede wszystkim ma być dla nas wygodny i dający nam poczucie bliskości, której w czasie pandemii każdej i każdemu z nas brakuje. Ruch to emocje, stąd też uczestniczki i uczestnicy warsztatów, zaczęli nazywać swoje ruchy, np. przytulanie, wysyłanie buziaków w świat, młynek, ruchy skrzydeł lecących ptaków, skłony, pokłony, ruchy rąk nazwane Słońce, Ziemia, cały Kosmos. Wynowyaliśmy_łyśmy pstrykania lub klaśnięcie rękoma do siebie-gest który łączył nas ma małych ekranach telefonu, wtedy przybliżaliśmy ręce w stronę ekranu, jakbyśmy chcieli się dotknąć, przekazać sobie uścisk. Rozmawialiśmy o tym, co czujemy i jak bardzo chcemy mieć kontakt z sobą. Na początku zajęć robiliśmy rozgrzewkę każdej partii ciała, otwierając je przez pełne oddechy i rozluźnienia. A na końcu luzowaliśmy lejce, wytrząsając z nas zbędne napięcia. Uczestniczki i uczestnicy opisywali swoje ruchy/cały układ. Niektóre osoby nagrywały filmiki, przygotowując się do kolejnych zajęć albo rysowały cały układ-ruch po ruchu.


AKCJA Posłuchaj naszych snów, naszych koszmarów (słuchowisko) / animator: Hubert Wińczyk

Słuchowiska, czyli podróży w snach, mowie i głębieniu w twórczości nagrań, 'dźwiękomania – nasza podróż w snach’ możecie posłuchać tutaj: fundacjaluelu.bandcamp.com/releases

Każdy z nas o czymś marzy, każdy czegoś się lęka. Nie zawsze potrafimy to wyrazić, opowiedzieć, ale czasem dowiadujemy się o tym z tego co nam się śni. Nocą, lub za dnia. Podczas warsztatów dźwiękowych online, rozmawiając w małych podgrupach na WhatsAppie i wysyłając sobie pliki dźwiękowe i graficzne, nagraliśmy opowieści o snach z roku 2020, oraz wymyślaliśmy_łyśmy fantastyczne historie, które mogły się we śnie objawić. Przy pomocy podstawowych dostępnych narzędzi jak smartfony i komputery zarejestrowaliśmy_łyśmy warstwę werbalną oraz dźwięki z najbliższego otoczenia, które mogą zbudować oniryczną narrację. Prowadzący zajęcia zmiksował te dźwięki, konsultując je z uczestniczkami i uczestnikami, wykorzystując cyfrowe efekty i przetworzenia ścieżek audio.


AKCJA Dziennik Filmowy / Prowadzenie: Jakub Czech

Warsztaty zapoczątkowała prezentacja filmu polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Gadające głowy”. Miał on być wstępem, jak i inspiracją do stworzenia wywiadu z kimś z bliskiego otoczenia warsztatowiczów/ek. Film jest o tyle ciekawy, że narrator zadaje podobne pytania różnym osobom, dzięki temu widzimy zróżnicowane perspektywy, chociażby ze względu na społeczno-ekonomiczne czynniki. Ta konwencja wzbudziła wiele pytań, jak i wątpliwości, które po przedyskutowaniu stały się podstawą do stworzenia własnego filmowego zapisu, z elementem wywiadu. Podczas pierwszych prób rejestracji wywiadów omawialiśmy_łyśmy także techniczne aspekty towarzyszące rejestracji filmowej, o jej przebiegu, ale także o technice przeprowadzania wywiadu. Efektem jest kolaż rozmów wizualnych oraz analogowych, czyli spisanego wywiadu na kartce.

——–

Działania to próba odszukania wolności i puszczenia tzw. cugli w obliczu ciągłych zagrożeń, obwarowań, które narzuciła nam pandemia i obecna sytuacja polityczna. W obliczu zniewolenia umysłu/ciała i ich unieruchomienia, zamknięcia w klatkach-domach, otwieramy opowieść zmysłów. Snujemy wizje lepszego świata, badamy rzeczywistość, łączymy mikro i makrokosmosy świata. Głównym celem projektu jest organizacja warsztatów animowanych przez lokalnych artystów, którzy współpracując z osobami z niepełnosprawnościami, próbują wypracować nowe narzędzia i odpowiedzieć na potrzeby tej wykluczonej społecznie grupy osób.

Projekt LEJCE PUŚCIŁY / OUTSIDER ART został zrealizowany w grudniu 2020 roku. Został dofinansowany przez MIASTO POZNAŃ.