Władysław Grygny

Outsider, samotnik, tworzył konceptualne zapisy, setki stron A4 i notesów, które nazywa „notatkami filozoficzno – geometrycznymi”. Były to obserwacje nieboskłonów, faz księżyca, ziemskie notatki z muzycznych trans koncertowych, pobytu w hotelach, spacerów, obserwacji roślin, meczy piłki nożnej…

Każda praca oznaczona została Znaczkiem Urzędu Skarbowego i stemplem pocztowym, przybitym przez zaufane panie w urzędzie pocztowym w Chorzowie. Każda sygnowana jest podpisem outsidera, datą, miejscem a nawet dokładną godziną zapisu. Tak oznaczona nie mogła zginąć.

Urodził się 23 marca 1936 roku w miejscowości Nieledwia koło Milówki w powiecie żywieckim. Jak wielu młodych ludzi z tego regionu wyjechał na Śląsk. Podjął pracę w kopalni Kleofas w Katowicach, ukończył Technikum Górnicze i pracował na stanowisku technik-elektryk. Rozpoczął też studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, które jednak przerwał. Założył rodzinę, miał dwóch synów. Wykazywał szerokie zainteresowanie sztuką – malował, pasjonowała go fotografia, projektował biżuterię. Przez jakiś czas podróżował ze znanymi zespołami muzycznymi (Niebiesko-Czarni, Trubadurzy) współpracując z nimi jako elektryk, akustyk i wykonując inne prace pomocnicze. Jednocześnie dokumentował ich występy na fotografiach. Narastające symptomy choroby psychicznej przyczyniły się do rozpadu życia rodzinnego Grygnego, który po rozwodzie prowadził samotny tryb życia. Choroba uniemożliwiła mu też kontynuowanie pracy zawodowej.