HELENE SMITH
Catherine-Elise Müller /1861- 1929/ Mediumistka, spirytualistka, muza Andre Bretona i surrealistów, wcielenie Marii Antoniny i arabskiej księżniczki-Simandini.

Mediumistka, spirytualistka, muza Andre Bretona i surrealistów, wcielenie Marii Antoniny i arabskiej księżniczki-Simandini. Została wprowadzona do spirytyzmu w w 1892 roku. Twierdziła, że podczas seansów spirytystycznych, sommnabulicznych transów kontaktowała się z Victorem Hugo i Cagliostro. Pod wpływem ducha Caglistro Hélène Smith zapisała pismem automatycznym i namalowała trzy cykle fikcyjne: cykl hinduski (w którym przekazała przesłania w sanskrycie i wskrzesiła indyjską księżniczkę Simandini), cykl królewski (w którym reinkarnowała Marię Antoninę), cykl marsjański (w którym podróżowała na Marsa, wymyśliła nowy język i malowała marsjańskie krajobrazy).. Smith twierdziła, że ​​regularnie komunikuje się z Marsjanami i mówi w języku marsjańskim. 

W 1899 roku szwajcarski psycholog Theodore Flournoy, który badał stany transowe Smith opublikował książkę Des Indes à la planète Mars (Od Indii do Marsa).

Kolekcje: abcd Collection Paris, L’Aracin, La Collection de L’Art Brut i inne